Ako reagovať, keď dieťa „vyvádza“ v zubárskom kresle?

Ako reagovať, keď dieťa „vyvádza“ v zubárskom kresle?
8. novembra 2016 zummerova
children-teeth

Kričí, hryzie, roní slzy, prípadne ani len neotvorí ústa. A hoci má dosť rodič aj zubný lekár, najväčší stres z ošetrenia má práve malý rebel. S trochou dobrej vôle sa dá zvládnuť aj táto situácia.

–        V prvom rade si povedzte, že dieťa „nevystrája”, nerobí naprieky, ale je v situácii veľkého strachu až úzkosti, ktorú nevie zvládnuť. Treba brať jeho prežívanie vážne.

–        Dobré je situáciu zastaviť, dať dieťaťu chvíľku na upokojenie so slovami: „Vidím že sa ti to naozaj nepáči. Dáme si na chvíľu prestávku”.

–        Dieťaťu môže pomôcť k upokojeniu aj veľmi krátka technika hlbokého dýchania, prípadne s predstavou vydychovania úzkosti. Lekár môže povedať: „Deťom často pomáha, keď zhlboka dýchajú. Poriadne sa nadýchni a vydýchni… A znovu… Keď vydychuješ, môžeš si predstaviť, že vychádzajú z teba všetky nepríjemné pocity (strach), predstav si, akú má farbu…”. Až keď sa dieťa trošku upokojí, dá sa pokračovať.

–        Rodič a lekár sú tam aj na to, aby dieťaťu pomohli zvládnuť emócie cez svoj vnútorný pokoj a  vystupovanie v danej situácii.

–        Nezakazujte dieťaťu plakať. Povedzte mu len, že musí sedieť bez pohnutia a mať ústa otvorené, môže stláčať rodičovi ruku, ak potrebuje.

–        Deti potrebujú chápať zmysel vecí a udalostí… Teda vysvetliť prečo je vyšetrenie, príp. určitý zákrok dôležitý. Rodič sa môže s dieťaťom podeliť o vlastnú skúsenosť a dať mu príklad/návod ako on danú situáciu zvládol, čo pomohlo jemu.

–        Pre deti môže byť motivujúce aj mať dosah na udalosti: „Keď to rýchlo stihneme, popozeráme zúbky, zostane ti čas povoziť sa chvíľku na kresle”.

–        Pre dieťa je tiež dobré vedieť ako dlho bude niečo trvať, takže ak vie lekár odhadnúť čas, môže to dieťaťu povedať, príp. ukázať na hodinkách, alebo sám rátať: „Narátam do 10 a potom prestanem vŕtať”.

–        Výskum ukazuje, že deti lepšie zvládajú lekárske zákroky keď majú v rámci nich aspoň malú možnosť mať veci pod kontrolou. Preto u väčšiny detí pomáha, keď sa necítia byť v situácii úplne bezmocné a „vydané napospas“, ale majú možnosť ovplyvniť ju napr. tým, že si dohodnú s lekárom STOP znamenie. Dáva im to oveľa väčší pocit bezpečia a sú kooperatívnejšie.

–        Lekár by mal priebežne dieťa o postupe zákroku informovať, koľko už majú toho „hotového“  a priebežne dieťa povzbudzovať.

–        Ak išlo o nepríjemnú situáciu, je milé potom s rodičom trochu osláviť, že to má dieťa za sebou a že „sme to zvládli”. Nemalo by to byť ako odmena za to, že dieťa neplakalo, ale spoločná radosť z toho, že je problém vyriešený. Dieťaťu sa tak s návštevou lekára spojí aj niečo pozitívne a ďalšie ošetrenie môže zvládnuť ochotnejšie.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*