Hrdina s veľkým F

Hrdina s veľkým F
10. novembra 2016 zummerova
Playful portrait of cute little girl in the city. She is wearing warm clothing, she is smiling and looking at camera.

Kedysi sme v škole podstupovali povinnú fluoridáciu, dnes je to vízia budúcnosti. Zuby skrátka potrebujú ochrancu.

Keby sme boli v rozprávke a jej dejiskom by boli ľudské ústa, na sladké by sme sa netešili. Cukor je nepriateľ pre naše zuby. Zlomyseľné baktérie ho vítajú s otvorenou náručou, skonzumujú ho a následne si nabijú  zásobníky kyselinou, ktorá zuby zbavuje minerálov, oslabuje ich – až vznikne dierka, cez ktorú sa votrelci dostanú do vnútornej štruktúry zuba. Hrad je dobitý a zubný kaz na svete. Naozaj? Vďaka uplatneniu niekoľkých jednoduchých opatrení, v ktorých veľkú úlohu hrajú práve fluoridy, je možné zubnému kazu predísť, ale v počiatočnom štádiu ho aj zvrátiť.

Budovatelia

Fluoridy tvoria prirodzenú súčasť sliny, prijímame ich v strave, nachádzajú sa v podzemnej vode, v oceánoch. Nejde teda o nič cudzorodé. A máme šťastie, že vieme, aké sú pre ochranu zubov nenahraditeľné. A pokiaľ nie ste zástanca rozprávok, tak z praktického hľadiska je najvýznamnejším mechanizmom ochranného účinku fluoridov ich schopnosť podporovať rovnováhu demineralizačných a remineralizačných procesov na povrchu tvrdých zubných tkanív. Vytvárajú na nich zásobu vápenatých solí fluoridu, čím dosycujú kryštalickú mriežku hydroxylapatitu. Komplikované? Návrat do metafory – je to brnenie pre náš chrup. Najvyššiu účinnosť z rôznych známych foriem fluoridových prostriedkov (v USA sa celoplošne pridávajú do pitnej vody), majú lokálne aplikácie – či už domáce, ako aj odborné u špecialistu. Na zubnú kefku si nanášame zubnú pastu kvôli tomu, aby sme v ústach mali zvýšenú prítomnosť fluoridov počas dlhších časových úsekov počas dňa. A to najmä pri prechode cukrov dutinou ústnou a za zvýšenej prítomnosti mikroorganizmov, čiže zubného povlaku na povrchu zubov. Nie je pravda, že fluoridy sa menia v ústach na jedovaté látky. Pomáhajú – neškodia.

Prečo je fluoridácia potrebná?

Benefit fluoridov je predovšetkým v tom, že ide o účinnú prevenciu voči zubnému kazu. A je dôležitá, keďže zubný kaz je jedno z najčastejších ochorení na svete, detský vek nevynímajúc.  Ochranný účinok fluoridov je známy už 100 rokov, od 70-tych rokov 20. storočia sa na prevenciu proti zubnému kazu využívajú aktívne. Najrozšírenejšiu formu lokálnej aplikácie sú fluoridované zubné pasty. Prípustný obsah fluoridov v pastách pre dospelých je 1 500 ppm (1,5 mg fluoridu v 1 g zubnej pasty). U detí mladšieho predškolského veku navrhuje európske odporúčanie maximálne 1 000 ppm. U starších detí sa, naopak, zdôrazňuje predĺžené vystavenie povrchu zubov zvýšenému obsahu fluroridov. Pre spotrebiteľov v školskom veku a dospelých boli preto vyvinuté aj profylaktické zubné pasty s obsahom fluoridov vyšším než 1 500 ppm s liečivým účinkom. Ďalšími lokálnymi prípravkami sú fluoridové gély a laky(napríklad elmex gelée) s obsahom od 5 000 do 12 500 ppm a sú určené buď na domáce alebo ordinačné použitie. Aplikujú sa na vyčistené a osušené zuby. Po vyčistení gélom sa zuby už neoplachujú. V minulosti sme užívali fluoridové tabletky. Ich účinok bol však nadhodnotený, lebo ich podávanie je závislé na správnom nastavení, prísnom dodržiavaní dávkovacieho režimu a dôslednej spolupráci s rodičmi alebo zodpovednou inštitúciou. Na Slovensku sa už neodporúčajú ani nepoužívajú. Okrem toho majú fluoridy význam aj pre dospelých ľudí, ktorí ich pomocou dokážu spomaliť či zastaviť „špirálu smrti zuba“ – od zubného kazu až po jeho vytrhnutie. Samostatnú kategóriu tvoria seniori s odhalenými zubnými krčkami, ktorým hrozí kaz koreňa. Fluoridy sú pre naše zuby nepostrádateľným a naozajstným hrdinom s veľkým F.

 

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*